دسته‌بندی نشده

انواع کابل HDMI ؟

هنگام خرید یک کابل HDMI احتمالا با اعدادی مانند ۱.۳، ۱.۴ و … برخورد کرده اید. این پسوندها چه مفهومی می توانند داشته باشند؟ کابل HDMI را می توان بر اساس مشخصات ساختاری و ویرایش های متعددی که از ابتدا تاکنون به بازار آمده دسته بندی کرد

بر اساس تاریخچه تولید، انواع کابل HDMI به شرح زیر هستند:

HDMI 1.0: کابل HDMI نخستین بار در سال ۲۰۰۲ با قابلیت انتقال بیش از ۱۶۵ میلیون پیکسل در ثانیه و با ۷ کانال مجزای ۲۴ بیتی با فرکانس ۱۹۲ کیلوهرتز برای انتقال سیگنال های صوتی به بازار عرضه شد. حداکثر نرخ ارسال داده در این نسخه ۴.۹ گیگابایت در ثانیه بود.

HDMI 1.1: این نسخه در سال ۲۰۰۴ با هدف پشتیبانی از DVD Audio به بازار آمد و سایر مشخصات آن با نسخه قبلی (HDMI 1.0) مشابه بود.

HDMI 1.2: در سال ۲۰۰۵ میلادی نسخه جدیدی از رابط HDMI با هدف ارتباط با کامپیوترها، پشتیبانی از منابع صوت و تصویر ولتاژ پایین و دیسک های نوری Super Audio به بازار عرضه شد. مابقی مشخصات این کابل با نسخه های پیشین برابر بود. در نسخه دیگری با عنوان HDMI 1.2a ویژگی CEC نیز به آن افزوده شد که امکان کنترل الکترونیکی مصرف کننده را برای کاربران فراهم می کرد. با این وجود، این ویژگی به خوبی استانداردسازی نشد و محصولات کارخانه های مختلف تنها با برندهای خود کار می کردند.

HDMI 1.3: این ویرایش در سال ۲۰۰۶ معرفی شد و صوت و تصویر را از طریق یک کابل تک با پهنای باند ۱۰.۲ گیگابایت در ثانیه انتقال می داد. این نسخه با پشتیبانی از دقت ۳۰، ۳۶ و ۴۸ بیت برای عمق رنگ ها، کیفیت تصاویر ارسالی را افزایش داد. همچنین در این ویرایش از فرمت های صوتی Dolby True HD و DTS-HD و فرمت استاندارد رنگ XVYCC پشتیبانی می کرد. در این نسخه کانکتور جدیدی با نام HDMI Type C “mini” به منظور ارتباط با وسایلی نظیر دوربین های فیلمبرداری معرفی شد.

HDMI 1.4: این ویرایش در سال ۲۰۰۹ معرفی شد و در واقع تفاوتی با نسخه پیشین نداشت و تنها قابلیت هایی نظیر پشتیبانی از ۳D و شبکه به آن افزوده شد.

HDMI 2.0: در سال ۲۰۱۳ نسخه HDMI 2.0 با قابلیت انتقال تصویر با سرعت ۱۸ گیگابایت بر ثانیه به بازار عرضه شد که امکان مشاهده تصاویر با کیفیت ۴K با Deep Color (۱۰ or 12-bits per channel) را فراهم می کرد. در این نسخه امکان ارسال ۲ ویدئو به یک نمایشگر، تحویل همزمان چهار جریان صدا به چند کاربر و انتقال صوتی ۳۲ کانال غیرفشرده با فرکانس ۱۵۳۶ کیلوهرتز نیز ایجاد شد. همچنین، این ویرایش از فناوری CEC به منظور کنترل تجهیزات الکترونیکی و ارسال فرمان به آنها نیز پشتیبانی می شود.

 انواع کانکتورهای کابل HDMI

HDMI نوع A: این رابط با معرفی اولین نسخه از رابط HDMI در سال ۲۰۰۲ تاکنون به عنوان کانکتور استاندارد HDMI شناخته می شود. این کانکتور از ۱۹ پین برخوردار است و ابعاد قسمت نری آن ۱۳.۹ در ۴.۴۵ میلیمتر است. سر مادگی نیز ابعادی به اندازه ۱۴ در ۴.۵۵ میلیمتر دارد.

HDMI نوع B: این کانکتور نسبت به نوع استاندارد از پین های بیشتری برخوردار است و با ۲۹ پین برای وضوح بالای نمایشگرها در نظر گرفته شده است. با این وجود، کانکتور نوع B در هیچ محصولی تاکنون به کار نرفته است.
HDMI نوع C: این کانکتور که با نام مینی نیز شناخته می شود ابعادی به اندازه ۱۰.۴۲ در ۲.۴۲ میلیمتر دارد و همانند مدل استاندارد از ۱۹ پین برخوردار است و با کمک یک مبدل به راحتی می تواند به کانکتورهای نوع A نیز متصل شود. این کانکتور در نسخه HDMI 1.3 توسعه یافت و برای تجهیزاتی با اندازه کوچک مانند تبلت ها در نظر گرفته شد.

HDMI نوع D: جدیدترین عضو خانواده کانکتورهای HDMI با نام میکرو شناخته می شود که از HDMI 1.4 معرفی شد. این نسخه برای اتصال به دستگاه های کوچک نظیر تلفن همراه مورد استفاده قرار می گیرد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.