تکنولوژی

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه «پژوهش‌کار»

سامانه «پژوهش‌کار» برای کمک به خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با حضور شریعتی نیاسر، معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در (ایرانداک) رونمایی شد.
 
مریم نظری، مجری طرح سامانه «پژوهش‌کار» ضمن معرفی این سامانه گفت: این سامانه پاسخی به یک نیاز پژوهشی مبنی بر به متوقف کردن پژوهش‌های رفع‌تکلیفی و بداخلاقی‌های علمی از طریق کمک به خودتوانمندسازی خانواده تحقیق و توسعه دانشگاهی است.
 
نظری افزود: «پژوهش‌کار» سامانه‌ای برای یادگیری، آموزش و ارزیابی پژوهش است و برای تمام کسانی که درگیر کار پژوهش، داوری پژوهش، راهنمایی پژوهش، نشر پژوهش و یا تجاری‌سازی پژوهش هستند و می‌خواهند از خودشان، دانشگاهشان، یا نشریه‌شان شروع کنند، مناسب خواهد بود.
 
وی تاکید کرد: «پژوهش‌کار»  از دو طریق طراحی محتوا با رویکرد «یادگیری چگونگی یادگیری» و  ارائه منابع و نمونه‌های پشتیبان برای یادگیری ژرف‌تر و کامل‌تر آموزه‌ها خودتوانمندسازی را تغذیه می‌کند.
سپس، شریعتی با کلیک بر روی وبگاه سامانه «پژوهش‌کار»، این سامانه را رونمایی نمود و از تلاش‌های صورت گرفته در پژوهشگاه برای طراحی و اجرای این سامانه و دیگر فعالیت‌های علمی و فناورانه ایرانداک قدردانی کرد.
 
شریعتی گفت: یکی از نقاط ضعف بخش‌های مختلف سازمان‌های ایران فقدان تمرکز در حوزه آمار و اطلاعات است که منجر به دوباره‌‌کاری و موازی‌کاری می‌شود؛ «سامانه پژوهش‌کار» از یک سو موجب تقویت توجه به آمار، ذخیره‌سازی اطلاعات و از سوی دیگر آموزش جامعه علمی کشور برای ورود اطلاعات، پژوهش‌‌ها و آگاهی از منابع را ایجاد کرده است.
 
وی وجود برخی از تخلف ها و بدرفتارهای در عرصه های علمی و آموزشی را ناشی از کم آگاهی از شیوه‌های پژوهشی دانست و گفت: این سامانه می تواند اطلاع رسانی مناسبی در این زمینه انجام دهد.
شریعتی ضمن تاکید بر به لزوم همکاری بین وزارت علوم و پژوهشگاه علوم و فناوری، از آمادگی وزارت علوم برای تقویت همکاری با پژوهشگاه برای رفع برخی مشکلات خبر داد.
شریعتی در پایان از بخش‌های مختلف ایرانداک دیدن کرد و با سایر فعالیت‌های آن آشنا شد.
 
گفتنی است، این مراسم دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۴ از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۲ با حضور شریعتی نیاسر، معاون آموزشی وزارت عتف، نوه ابراهیم، مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی، زکایی، رئیس مرکز نظارت و ارزیابی وزارت عتف،  ابری نیا، مدیر کل دفتر آموزش عالی غیردولتی، شهریاری و داوری، مشاوران معاونت آموزشی، علیدوستی، رئیس پژوهشگاه، استادان و کارکنان در ایرانداک برگزار شد.

Source: ایتنا

بازگشت به لیست

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.