تکنولوژی

رایانه هایی که دنیا را تغییر دادند

یک عکاس مشتاق و علاقمند به کامپیوترهای اولیه، موفق به تهیه آرشیو رنگی تصاویر کامپیوترهای اولیه شده است.
این تصاویر اغلب از کامپیوترهای نگهداری شده در موزه ها تهیه شده اند:
 
** کامپیوتر Harwell Dekatron 
این کامپیوتر انگلیسی که با عنوان WITCH (مخفف Wolverhampton Instrument for Teaching Computing from Harwell) نیز شناخته می شود، در دهه ۱۹۵۰ میلادی ساخته شد و بیش از ۲.۷ تن وزن دارد. این کامپیوتر در سال ۲۰۱۳ برای دومین بار به عنوان قدیمی ترین کامپیوتر دیجیتال جهان که هنوز هم کار می کند، در فهرست رکوردهای گینس ثبت شد. 
 
**کامپیوتر Pilot ACE 
کامپیوتر Pilot ACE در دهه ۱۹۵۰ میلادی با استفاده از ۸۰۰ لامپ خلاء ساخته شده و قادر است اعداد اعشاری شناور را که برای محاسبات علمی ضروری هستند، محاسبه کند.
 
**کامپیوتر IBM 1401 
این کامپیوتر که در سال ۱۹۵۱ میلادی ساخته شد، اولین عضو خانواده بسیار موفق سری IBM 1400 است که به منظور ذخیره اطلاعات و جایگزینی با کارت های پانچ ساخته شد. مجموعا ۱۲ هزار عدد از این کامپیوتر ساخته شده و برخی از کشورها تا دهه ۱۹۸۰ میلادی نیز از آن ها استفاده می کردند.
 
**کامپیوترIBM 729 
کامپیوتر IBM 729 Magnetic Tape Unit در واقع یک سیستم اختصاصی ذخیره سازی اطلاعات در اواخر دهه ۱۹۵۰ و اوایل دهه ۱۹۶۰ میلادی بود که از نوارهای مغناطیسی به طول حداکثر ۷۳۱ متر و عرض حداکثر ۲۶ سانتیمتر، برای ذخیره سازی اطلاعات استفاده می کرد. 
 
**کامپیوتر (EAI Pace (TR 48
کامپیوتر (EAI Pace (TR 48 در واقع یک کامپیوتر رومیزی به طول ۱.۲ متر، عرض ۶۰ سانتیمتر و ارتفاع ۶۰ سانتیمتر است که در اوایل دهه ۱۹۶۰ میلادی ساخته شد. وزن این کامپیوتر بین ۱۴۵ تا ۱۹۲ کیلوگرم بود و کاملترین کامپیوتر رومیزی زمان خود محسوب می شد.
 
**کامپیوتر Control Data 6600
کامپیوتر CDC6600 اولین سوپر کامپیوتر موفق در تاریخ محسوب می شود و توان پرداشی آن به سه مگافلاپ می رسد. این کامپیوتر در بین سال های ۱۹۶۴ تا ۱۹۶۹ میلادی، سریع ترین کامپیوتر جهان محسوب می شد.
 
**کامپیوتر Endim 2000
کامپیوتر آنالوگ Endim 2000 با استفاده از لامپ های خلا در جمهوری دموکراتیک آلمان سابق طراحی و ساخته شده است. از این کامپیوتر تنها ۲۰ نمونه ساخته شده است.
 
**کامپیوتر Meda 42TA
کامپیوتر Meda 42TA یکی از آخرین کامپیوترهای هیبریدی آنالوگ بود که در چکسلواکی ساخته شد. این دستگاه در اواخر دهه ۱۹۷۰ میلادی ساخته شد و در بسیاری از کشورهای کومونیستی مورد استفاده قرار می گرفت.
 
**کامپیوتر HDR 75
کامپیوتر HDR 75 یک کامپیوتر هیبریدی کوچک است که در دانشگاه فنی درسدن ساخته شد.
 
**کامپیوتر ICL 7500
کامپیوترهای ICL مجموعه ای از کامپیوترها و ترمینال ها بودند که در دهه ۱۹۷۰ میلادی توسط یک شرکت انگلیسی به نام ICL ساخته شدند. این کامپیوترها با طراحی زیبا و کم حجم امکان استفاده در هر محیطی را داشتند و در دهه ۱۹۸۰ میلادی امکان اجرای جدیدترین بازی ها را برای کاربران فراهم می کردند.

Source: ایتنا

بازگشت به لیست

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.