تکنولوژی

قیمت رم و پردازنده روزبه روز کمتر می شود

از آبان ماه سال گذشته قیمت انواع حافظه رم و پردازنده های اینتل در بازار ایران سیر نزولی داشته است. این کاهش قیمت فقط مختص بازار ایران نبوده است، بلکه بازارهای جهانی بوده اند که این تغییر قیمت را به بازار ایران تحمیل کرده اند.
با بررسی های انجام شده توسط تیم تحقیقاتی کالاگرد بر روی نوسانات قیمت در بازار قطعات کامپیوتر، ۲ قطعه اصلی یعنی حافظه رم و پردازنده در بازه زمانی آبان ماه ۹۴ تا پایان اردیبهشت ۹۵ با افت قیمت ۱۰ تا ۱۵ درصدی مواجه شده اند.
 
به گفت کارشناسان بازار، افت قیمت این دسته کالاها در این بازه زمانی دلایل مشخصی دارد که تابع اتفاقات پیشین است. همانطور که میدانید اغلب کارخانه های تولید حافظه و پردازنده در جنوب شرق آسیا مستقر هستند. سال های گذشته با تغییرات موسمی در نیم کره جنوبی شاهد بروز سوانح طبیعی مختلفی همچون سیل، طوفان و سونامی در این مناطق بودیم که این وقایع بر روند تولید کارخانه های شرق آسیا تغییر مستقیم داشته است. در اواخر سال ۲۰۱۵ و اوایل ۲۰۱۶ کارخانه های تولیدی شرق آسیا حجم تولیدات خود را افزایش دادند تا در صورت بروز سوانح طبیعی متدوال، بتوانند با عرضه پیش تولیدات خود به تقاضای مصرف کنندگان پاسخ دهند.
 
اما با تغییرات جوی اینبار در نیمکره شمالی ورق به نفع جنوب شرق اسیا برگشت و سوانح طبیعی کمتری کارخانه های شرق دور را تهدید کرد. به این ترتیب عرضه این دست کالاها یعنی پردازنده ها و حافظه های رم بیش از میزان تقاضای آن، در بازار صورت گرفت. که این امر باعث کاهش قیمت ها شد. اما از سوی دیگر تولید کنندگان ناگذیر به عرضه کالهای خود و تخلیه انبارها از قطعات فعلی هستند، چراکه سرعت رشد تکنولوژی طی ۲-۳ سال اخیر برای کارخانه های تولید قطعات کامپیوتری تهدیدی جدی تر نسبت به سوانح طبیعی است.
 
گفتنی است تمام رخدادهایی که منجر به کاهش قیمت این قطعات در سطح جهان شده، دامن گیر بازار ایران هم شده است. اما این تمام ماجرا نیست. چراکه بازار ایران با رخدادهای دیگری نیز روبرو بوده است.
 
موضوع برجام و در پی آن بازگشت مستقیم کمپانی های خارجی، کاهش قیمت ارز و توزیع وسیع قطعات در بازار، مصرف کننده را به کاهش قیمت ها امیدوار کرد. اما پس از برجام هیچ یک از این اتفاقات رخ نداد و تعلیق بزرگ در بازار کالاهای وارداتی آغاز شد. امید به ارزانی بود که باعث رکود دوباره در بازار شد. توزیع کنندگان هم به ناچار برای بازگشت نقدینگی روی به کاهش قیمت ها آوردند تا خریداران را ترغیب کنند. به این ترتیب موضوع امیدهای دست نیافتنی پسابرجام هم علت دیگری برای افت محسوس قیمت ها در بازه زمانی یاد شده در بازر ایران شد.

Source: ایتنا

بازگشت به لیست

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.